Проект реконструкції водопровідних мереж та каналізації

Проектування водопровідних мереж необхідне не тільки для нових, споруджуваних об’єктів. Якщо вже існуюча, діюча водопровідна мережа та система каналізації потребує оновлення, реконструкції, ці роботи повинні виконуватися відповідно до проекту. Проектний інститут «Укрспецтунельпроект» розробляє проекти реконструкції водопровідних мереж і каналізації для широкого переліку комерційних, промислових і житлових будівель, об’єктів будівництва та земельних ділянок. До нас можна звернутися, якщо планується реконструкція водопровідних мереж на таких об’єктах:

  • промислові підприємства та їх підрозділи (завод, котельня, цех);
  • торгові центри (ринок, гіпермаркет);
  • окремо розташовані будівлі різного призначення (паркінг, мийка, склад);
  • об’єкти будівництва (житлові будинки, новобудови, будівельні майданчики);
  • нежитлові приміщення (магазин, аптека, кафе, салон, пекарня, банк тощо);
  • земельні ділянки (під котедж, приватний будинок, селище).

Необхідність реконструкції водопровідних мереж і каналізації

    На певному етапі експлуатації водопроводу та каналізації виникає необхідність їх реконструкції, тобто проведення комплексу заходів з метою модернізації, удосконалення. Труби, трубопровідна арматура і обладнання, яке забезпечує безперебійне функціонування водопроводу та каналізації, з часом виходять з ладу з безлічі причин:

    • природне старіння, а також абразивний знос під дією піску, інших твердих частинок, які містяться у воді;
    • корозія металу;
    • деформація внаслідок перепадів тиску в системі, гідроударів;
    • механічні пошкодження, пов’язані з діяльністю людей або стихійними лихами;
    • постійні вібрації, пов’язані з помилками, похибками на етапі розрахунку, проектування або монтажу системи, неправильною експлуатацією.

    Подальша експлуатація застарілих, сильно зношених мереж супроводжується зростанням витоків води, частими поломками, виникненням аварійних ситуацій. Порушується безперебійне водопостачання житлових, комерційних і промислових об’єктів, в разі пошкодження труб каналізації відбувається забруднення навколишнього середовища стоками. Усунення поломок вимагає витрат сил, часу, фінансів, та й самі витоки води – це фінансові втрати. Якщо виконується локальний ремонт, через деякий час можливі проблеми на іншій ділянці мережі. Тому при критичному зносі рентабельніше реконструкція каналізації та водопроводу.

    Водопровідні мережі та каналізація не тільки схильні до механічного зносу та пошкоджень, вони можуть застарівати морально, не відповідати зміненим вимогам. Так, якщо відбувається розширення інфраструктури, зростає число користувачів, стара мережа не справляється із збільшеними навантаженнями, необхідно збільшити пропускну здатність водопроводу та каналізації.

    Постійно посилюються природоохоронні та санітарно-гігієнічні норми. Вода є поновлюваним, але обмеженим природним ресурсом, тому її необхідно витрачати ощадливо, не допускати масштабних витоків. Також важливо мінімізувати ризик витоків неочищених побутових і промислових стічних вод, якщо змога скорочувати витрати енергії на роботу насосного обладнання. Для відповідності актуальним нормам потрібна реконструкція водопровідних мереж і каналізації. Зокрема, використання нових труб із сучасних матеріалів для підвищення якості води, модернізація системи управління насосним обладнанням для зниження експлуатаційних витрат, впровадження сучасного моніторингу для попередження аварійних ситуацій або їх усунення в найкоротші терміни.

    Етапи розробки проекту реконструкції водопровідних мереж та каналізації

    Проект внутрішньої каналізації, водопроводу розробляється в кілька етапів.

    1. Аналіз стану існуючих мереж.
      Фахівці проводять їх обстеження, візуальний огляд і технічну діагностику із застосуванням спеціалізованого обладнання, оцінюють стан, ступінь зносу, пропускну здатність, відповідність актуальним вимогам.
    2. Розробка технічного завдання й отримання технічних умов.
      Перш за все, визначаються цілі реконструкції – збільшення пропускної здатності, заміна зношених, застарілих комунікацій, забезпечення стабільної роботи, скорочення експлуатаційних витрат тощо. Для отримання ТУ здійснюється збір документів, дозволів, перелік яких залежить від типу, статусу об’єкта (житловий будинок, нежитлова будівля, земельна ділянка).
    3. Підбір сучасних матеріалів і технологій, розробка схем заміни/ремонту.
      Визначається загальна протяжність реконструйованих водопроводів, їх діаметр, тип і призначення, складається перелік нового обладнання (насосні установки, накопичувачі води тощо) зі специфікаціями. Схеми розробляються з таким розрахунком, щоб під час проведення реконструкційних робіт уникнути тривалого припинення водопостачання споживачів і водовідведення.

    Ключові аспекти проекту зовнішнього водопроводу

    При проектуванні реконструкції зазвичай розробляється як проект внутрішнього водопроводу, так і зовнішньої мережі, яка забезпечує транспортування води від джерела до об’єкта водопостачання. При розробці проекту реконструкції зовнішнього водопроводу необхідно враховувати безліч факторів, зокрема:

    • щільність забудови, розташування інших підземних і наземних комунікацій на території, по якій проходить зовнішній водопровід. З моменту створення наявної мережі інфраструктура могла змінитися, ці зміни слід врахувати при розробці проекту реконструкції зовнішнього водопостачання;
    • наявність додаткових або альтернативних джерел водопостачання – можливо, їх доведеться використовувати в оновленій системі;
    • якість води та ступінь агресивності зовнішнього середовища, з якою будуть контактувати труби. Це важливо для вибору їх матеріалу;
    • особливості ділянки – якщо вона знаходиться в зсувній зоні або зоні підвищеної сейсмічної активності, необхідно передбачити додаткові заходи захисту водопроводу від пошкоджень.

    Фахівці вивчають генеральний план території з усіма схемами, кресленнями, обов’язково перевіряють їх актуальність, враховують плани розвитку. Після ретельного вивчення ділянки здійснюється вибір оптимальної схеми водопостачання. Мережа зовнішнього водопостачання має бути підземною. Проектування і монтаж підземних мереж вимагає збільшення фінансових витрат, але така система водопостачання більш надійна, довговічна, рентабельна в довгостроковій перспективі. Реконструкція може передбачати заміну надземної системи на підземну.
    Крім вибору принципової схеми водопостачання важливою складовою проекту реконструкції є вибір матеріалу труб для водопроводу. Враховується екологія району прокладки, спосіб прокладки, розрахункові навантаження. Важливі характеристики труб з різних матеріалів, які необхідно враховувати при виборі – їх вартість, простота монтажу та термін експлуатації. Існують водопровідні труби з різних матеріалів: металеві (чавунні, сталеві), пластикові (з ПВХ, поліетилену), композитні (склопластикові, металопластикові), а також азбестоцементні, залізобетонні. В наш час при реконструкції зовнішніх водопроводів все частіше використовують композитні труби, які поєднують механічну міцність зі стійкістю до агресивних середовищ, перепадів температур. Легка вага спрощує монтаж труб, гладка внутрішня поверхня знижує гідравлічний опір.

    Реконструкція каналізації: етапи та технології

    Розробка проекту реконструкції каналізації також починається з оцінки стану існуючих каналізаційних мереж, складання технічного завдання й отримання ТУ, потім розробляється робоча документація. Важливий етап проектування – вибір методу реконструкції та технології оновлення мереж.
    Реконструкція каналізації зазвичай зводиться до заміни труб, які зазнали зносу, корозії, отримали пошкодження, тріщини, засмітилися, та колодязів. Також заміні підлягають труби, пропускна здатність яких знизилася через внутрішні відкладення на стінках. Повна або часткова заміна каналізаційних труб називається санацією. Вона може виконуватися двома методами:

    • релайнінг (труба в трубі) – прокладка нових поліетиленових труб всередині старих металевих, попередньо очищених від корозії та відкладень. Оскільки пластикові труби гладкі, не схильні до утворення відкладень, незначне зменшення внутрішнього діаметра труби після релайнінгу не веде до зниження пропускної здатності трубопроводу;
    • реновація – руйнування старих труб і прокладка нових. Здійснюється, якщо прокладка нових труб всередині старих неможлива або якщо потрібне збільшення пропускної здатності (монтаж труб більшого діаметру).

    В даний час зростаючою популярністю користуються безтраншейні технології реконструкції – протягування через зношену систему каналізації еластичного армованого полімерного рукава. На відміну від традиційної траншейної технології розкопування по всій протяжності каналізаційної траси не виконується, тільки прокол ґрунту в місці введення та виведення рукава. Безтраншейна технологія забезпечує збереження інфраструктури, дозволяє уникнути масштабного руйнування асфальтового покриття, обійтися без залучення спецтехніки для земляних робіт, але має деякі обмеження. Інженери-проектувальники вибирають оптимальну технологію з урахуванням усіх факторів.
    Крім заміни труб проект реконструкції каналізації може передбачати розвиток водовідвідної системи (збільшення протяжності), розширення та/або модернізацію системи насосних станцій, очисних споруд.

    Переваги роботи з «Укрспецтунельпроект»

    ПІ «Укрспецтунельпроект» надає повний перелік послуг з проектування реконструкції внутрішніх і зовнішніх мереж водопостачання та каналізації. При замовленні проекту реконструкції водопровідних мереж і каналізації у нас ви отримуєте такі переваги:

    • Досвід і професіоналізм фахівців (працюємо з 2003 року).
    • Використання сучасних проектних рішень.
    • Комплексний підхід: від аналізу завдання до реалізації проекту.
    • Супровід на всіх етапах реконструкції.

    Якщо вам потрібен грамотний, сучасний, повністю відповідний актуальним нормам і економічно обґрунтований проект реконструкції водопровідних мереж і каналізації, звертайтесь у проектний інститут «ПІ “Укрспецтунельпроект”».
    Ви можете замовити консультацію для отримання детальної інформації щодо особливостей співпраці з нами, допомоги в складанні технічного завдання.
    Телефонуйте або пишіть в чат: 38(066)310-10-36,  38(097)013-22-73
    Надішліть листа на нашу електронну пошту: info@ukrstp.com

    Часті запитання та відповіді

    • ✅ Які етапи включає проектування водопровідних мереж?
      Отримання вихідних даних, розрахунок обсягів споживання води, розробка траси зовнішнього водопроводу та профілів, підбір матеріалів труб і їх діаметру, розробка специфікації виробів і матеріалів.
    • ✅ Що входить у проект внутрішнього протипожежного водопроводу?
      Розрахунки та визначення оптимальної схеми протипожежного водопроводу, плани з установкою пожежних кран-комплектів, мережі, при необхідності розробка підвищувальної насосної станції, аксонометричні схеми, специфікація виробів і матеріалів.
    • ✅ Як проводиться оцінка стану існуючих інженерних мереж?
      Візуальний огляд і дослідження, вивчення технічних характеристик системи, складання акту.
    • ✅ Скільки часу займає проектування проекту реконструкції каналізації?
      Час проектування проекту залежить від складності проекту й обумовлюється після отримання вихідних даних.